Ukraina: Poroszenko wprowadza stan wojenny na Ukrainie

0
1173Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament) zbierającą się w poniedziałek po południu.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go, w ten sposób pomożesz nam w rozwijaniu portalu. Dzięki!

Agencja Interfax-Ukraina podała, że dekret wciela w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z 26 listopada „o nadzwyczajnych środkach zapewnienia suwerenności państwowej i niepodległości Ukrainy oraz wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie”.
O możliwości wprowadzenia dekretu spekulowano już od północy, gdy ukraiński przywódca zwołał specjalną naradę w tej sprawie. Rozmawiał też telefonicznie z kilkoma ważnymi europejskimi politykami, m.in. sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


Poroszenko żąda od Rosji uwolnienia marynarzy i zwrotu okrętów. Służba Bezpieczeństwa chce „wzmocnić bezpieczeństwo informacyjne”. Natomiast w ukraińskiej armii może zostać zarządzona mobilizacja, choćby częściowa.
Przypomnijmy: w niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte przez rosyjskie siły specjalne. Władze Ukrainy nie mają oficjalnych informacji o tym, co dzieje się z 23 członkami załóg tych jednostek. Podczas zdarzenia rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy.Źródło: Radio ZET