Ksiądz z Podkarpacia nie poniósł kary za śmierć Bartka

0
1033

Trzykrotnie skazany kapłan rzymskokatolicki, który zdaniem sądu doprowadził do śmieci 13-letniego ministranta, spokojnie odprawia msze z nowymi pomocnika.

Kiedy w połowie grudnia 2007 r. zakładał sznur na szyję, jego matka rozmawiała właśnie z proboszczem. Słuchała, że syn jest złodziejem. Ksiądz raz mówił, że chłopak ukradł mu 200, raz, że 700, a potem, że 400 zł. Nie wiedziała, czy ma to zsumować, czy księdzu się myli, ile w końcu Bartek miał ukraść.

– Potraktował syna jak bandytę – powiedziała mi matka, gdy pierwszy raz pojechałam do Hłudna.

Proces księdza K. rozpoczął się już w połowie 2008 r. przed Sądem Rejonowym w Brzozowie. Od początku prowadzony był za zamkniętymi drzwiami. Pierwszy wyrok zapadł po prawie pięciu latach od tragedii, czyli w 2012 roku.

Ksiądz został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć. Sąd uznał go za winnego znęcania się nad czworgiem dzieci. Ale choć prokuratura żądała, by odpowiadał za doprowadzenie chłopca do samobójstwa, to ostatecznie sąd tą winą go nie obarczył.

Wyrok nigdy się nie uprawomocnił. Odwołali się: obrońca księdza, prokurator i rodzice chłopca. Sąd Okręgowy w Krośnie, który rozpatrywał apelację, zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia w Brzozowie. Przede wszystkim dlatego, że mimo długiego procesu nie zostały zbadane powody, dla których Bartek postanowił się zabić.

Drugi wyrok, który zapadł w 2016 roku, był kuriozalny: wprawdzie sąd uznał księdza za winnego, ale tak zmienił kwalifikację czynu, że nie można go było w żaden sposób ukarać. Sąd uznał, że oskarżony dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej u dzieci. A to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego, a jego karalność już się wówczas przedawniła.

Od ostatniego wyroku odwołały się wszystkie możliwe strony. Duchowny nadal nie przyznaje się do winy. Termin rozprawy w Sądzie Okręgowym w Krośnie jeszcze nie został wyznaczony.

Źródło: http://wyborcza.pl/7,87648,23657548,ksiadz-z-podkarpacia-nie-poniosl-kary-za-smierc-bartka.html