Pożar w escape roomie: „Miejsce śmierdzące gazem” to recenzja na Facebooku dodana tydzień przed tragedią w koszalińskim escape roomie

0
1757Klienci escape roomu „To Nie Pokój” pisali już wcześniej opinie, że lokal był ogrzewany piecykiem gazowym na butlę. Goście skarżyli się na zapach gazu w budynku i katastrofalny stan lokalu. „Miejsce zimne i śmierdzące gazem, ponieważ garaż, który udaje pokój jest ogrzewany piecykiem gazowym na butlę” – napisała internautka dokładnie tydzień przed pożarem. Fanpage escape roomu jeszcze w piątkowy wieczór zniknęła z Facebooka. Screenshot z opinią na temat miejsca zaczął jednak krążyć po Twitterze.

Do wybuchu pożaru w tak zwanym pokoju zagadek doszło w piątek około godz. 17 w trzykondygnacyjnym budynku w centrum Koszalina. Jak poinformowali w sobotę przed południem strażacy, nie doszło do wybuchu butli z gazem. Śmierć 5 nastolatek nastąpiła na skutek spalenia materiałów toksycznych. W lokalu przebywał również mężczyzna, pracownik escape roomu, który w ciężkim stanie trafił do szpitala. Na miejscu zostało wykrytych „wiele zaniedbań”. Jak informuje szef MSWiA Joachim Brudziński, straż pożarna będzie przeprowadzała kontrole w tego typu obiektach na terenie całego kraju. Minister podkreślił, że w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej, jaką jest prowadzenie escape roomu, nie jest wymagany odbiór pomieszczenia przez straż pożarną.Według wstępnych danych straży pożarnej takich miejsc w Polsce jest około tysiąc. Minister Joachim Brudziński zaapelował do rodziców i opiekunów nastolatków oraz właścicieli escape roomów o poczucie odpowiedzialności, o upewnianie się czy tego rodzaju miejsca są bezpieczne. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zapewnił, że władze zrobią wszystko, by ustalić przyczyny tragedii. Hinc poinformował również, że kontrole przeprowadzone jeszcze w piątek w innych podobnego rodzaju miejscach spędzania wolnego czasu, doprowadziły do ich zamknięcia. – Zleciliśmy pilne kontrole w tego typu przedsiębiorstwach na terenie Koszalina – podkreślił wojewoda. Złożył również rodzinom ofiar tragedii kondolencje i zaapelował o uszanowanie ich spokoju. Na miejscu tragedii mieszkańcy zapalają znicze. Niedziela została ogłoszona przez prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego dniem żałoby. Do tragedii odniósł się prezydent Andrzej Duda – Pięć radosnych, wchodzących w życie Dziewcząt zostało z życia wyrwanych. Niech Pan Bóg ma w swojej opiece Ich Rodziców i Najbliższych – napisał na Twitterze prezydent.