Radioaktywny wyciek w Częstochowie? nieopodal tereny objęte ochroną — Natura 2000 oraz dzikie kąpieliska. Pan Wojciech poprosił o pomoc redakcje

0
2421

8 września, br. W godzinach wczesnoporannych skontaktował się z redakcją ŚLEDCZY24 czytelnik, Pan Wojciech. Mieszkaniec Częstochowy, którego w czasie porannego joggingu mocno zaniepokoiło jasnozielone zabarwienie wody w kanale dochodzącym do rzeki Warty, która jest główną rzeką w Częstochowie liczącej ponad 240 tysięcy mieszkańców.

Pan Wojciech zaznaczył, że w bliskim sąsiedztwie jest stacja ujęcia wody, która zaopatruje ponad 20.000-ną dzielnice Wyczerpy, na domiar wszystkiego kanał, do którego wpada rzeka, przepływa przez obszar objęty ochroną — NATURA 2000, programu sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy.

Skontaktowaliśmy się telefonicznie z mieszkańcem Częstochowy, co pozwoliło nam na ustalenie dokładnej lokalizacji, którą następnie przekazaliśmy bezzwłocznie odpowiednim służbom.

To, co usłyszeliśmy po przybyciu na miejsce;

Panie redaktorze, spokojnie, to tylko kontrola sieci ciepłowniczej — a kolor wody ma ułatwić wykrycie.

Woda w sieci barwiona jest na zielono za pomocą fluoresceiny. Jest to barwnik bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz ludzi. Stosujemy go, by łatwiej wykryć ewentualne nieszczelności w sieciach i węzłach ciepłowniczych — uspokaja pracownik ciepłowni.

Zielona woda w kanale pojawiła się w związku prowadzonymi pracami remontowymi. – W rejonie dzielnicy Wyczerpy prowadzimy modernizację magistrali ciepłowniczej połączoną z budową nowych przyłączy. Wymagały one odwodnienia odcinka sieci ciepłowniczej.

Należy jednak pamiętać, że wyciek takiej wody z kranu może oznaczać przecieki i należy niezwłocznie poinformować o tym pogotowie ciepłownicze, dzwoniąc pod numer 993 – kwituje pracownik ciepłowni.

Sytuacja ma szczęśliwe zakończenie, a szybka reakcja na potencjalne zagrożenie Pana Wojciecha zasługuje na pochwałę i… smycz oraz kubek z logo redakcji! 🙂

 

Tomasz Wysomierski / ŚLEDCZY24.pl