Papież przyjął arcybiskupa Lyonu, oskarżanego o tuszowanie pedofilii

0
540

Papież Franciszek przyjął na audiencji kardynała Philippe’a Barbarina. Metropolita Lyonu jest oskarżany o tuszowanie pedofilskich czynów, do jakich miało dochodzić w jego archidiecezji.

Papież Franciszek, udzielając wywiadu francuskiemu dziennikowi katolickiemu „La Croix” powiedział, że poddanie się kardynała Philippe’a Barbarina dymisji nie jest dobrym rozwiązaniem. „- To byłoby bez sensu, to byłby brak rozwagi. Zobaczymy po zakończeniu procesu ” – Oświadczył Franciszek. Co więcej, uważa on, że dymisja metropolity równałaby się z przyznaniem do winy.
„- Opierając się na informacjach, którymi dysponuję, myślę, że w Lyonie kardynał Barbarin podjął niezbędne środki i odpowiednio zajął się tą sprawą „- powiedział Papież Franciszek. Według niego kardynał Barbarin jest osobą odważną i kreatywną, pozytywnie wypowiada się o postaci Metropolity Lyonu.

Obecnie toczą się dwa śledztwa w sprawie niezgłaszania przez kardynała Barbarina napaści na tle seksualnym popełnionych przez księdza Bernarda Preynata, który przyznał się do winy. Sytuacja miała miejsce w latach 1986-1991, a poszkodowanymi byli młodzi skauci w Lyonie. Preynat usłyszał zarzuty molestowania małoletnich i od sierpnia 2015 r. nie sprawuje już posługi kapłańskiej. Kilku poszkodowanych wniosło skargi przeciwko kardynałowi Barbarinowi o to, że nie poinformował wymiaru sprawiedliwości o nadużyciach seksualnych ze strony księdza Bernarda Preynata.

Kardynał Philippe Barbarin nie przyznaje się do tego, że miał zatajać fakty związane z czynami pedofilskimi księdza Preynata. Twierdzi, że nic nie wiedział o popełnionym przestępstwie.