Polacy porwali modelkę i próbowali sprzedać ją jako seksualną niewolnicę. Jest wyrok oraz decyzja o ekstradycji

0
671

Sąd w Mediolanie skazał na 16 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności 30-letniego Polaka – Łukasza H., uznając go winnego uprowadzenia w lipcu 2017 roku, 20-letniej brytyjskiej modelki Chloe Ayling. Zapadła również decyzja o ekstradycji jego 37-letniego brata Michała H., aresztowanego pod zarzutem współudziału w porwaniu.

Jak ustalili śledczy, Łukasz H. zwabił kobietę pod pretekstem sesji zdjęciowej. Do zdarzenia doszło w zeszłym roku w Mediolanie. Do spotkania miało dojść ma dworcu kolejowym. Według kobiety obywatel Polski zabrał ją do mieszkania, w którym miało znajdować się studio fotograficzne. Od razu w drzwiach została ona jednak zaatakowana przez niego i jego brata oraz odurzona narkotykami. Mężczyźni zapakowali modelkę do walizki i wywieźli w bagażniku samochodu do domu w okolice Turynu. Dziewczyna była tam przetrzymywana tydzień.
W tym czasie porywacze próbowali zorganizować w internecie licytację, oferując modelkę jako seksualną niewolnicę. Ceną wyjściową licytacji było 300 tyś. Euro w bitcoin’ach. Z taką samą kwotą wysłano informację o okupie, dla rodziny kobiety oraz jej menedżera. Po tygodniu uwolniono kobietę.

Mecenas Katia Kolakowska, broniąca przed sądem Łukasza H., wniosła o jego uniewinnienie, argumentując, iż czyn, o który został oskarżony jej klient, nie miał miejsca. Obrończyni twierdziła, że było to „upozorowane porwanie” – dla zdobycia popularności. Według niej modelka „zawarła porozumienie” z porywaczem i wiele razy miała możliwość ucieczki, ale tego nie zrobiła.
Jak informuje włoska agencja informacyjna Ansa – w sprawie drugiego mężczyzny, który mieszkał na stałe w rejonie Birmingham (UK), zapadła decyzja o ekstradycji z Wielkiej Brytanii do Włoch. Dzięki współpracy z włoskimi organami ścigania, Michał H. został aresztowany w West Midlands przez brytyjską policję w sierpniu zeszłego roku. Z prośbą o jego przekazanie, zwrócili się włoscy śledczy, prowadzący dochodzenie w tej sprawie. Michał H., który został przewieziony w piątek do Mediolanu, trafił do tamtejszego więzienia San Vittore. Odpowie m.in. za udział w porwaniu.

Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie w całości materiałów bez zgody autora zabronione. Wszystkie materiały prasowe znajdujące się na portalu www.sledczy24.pl są własnością portalu www.sledczy24.pl z siedzibą w 31-044 Kraków ul. Grodzka 42/1, zarejestrowanego w Wydziale I Cywilnym Sadu Okręgowego w Częstochowie pod sygn. akt I Ns Rej Pr 36/17.