Ekspert mówi, na jakie odszkodowanie może liczyć Tomasz Komenda. Te pieniądze mogą mu zrujnować życie, bardziej niż pomóc

0
1050

Tomasz Komenda odbywał wyrok za morderstwo i gwałt na 15-letniej Małgorzacie K., którego miał dopuścić się w noc sylwestrową z 1997 na 1998. Po 18 latach spędzonych w murach więziennych mężczyzna opuścił zakład. Kiedy usłyszał wyrok sądu o zawieszeniu wykonywania kary, płakał ze szczęścia jak dziecko — nic dziwnego wyrok za „majty” nie wróży nic dobrego dla osadzonego. Na jakie pieniądze może liczyć Komenda i jak bardzo one mogą mu pomóc, a jak bardzo zaszkodzić?

To Sąd Najwyższy zadecyduje

Sprawą Tomasza zajmie się jeszcze Sąd Najwyższy, ale już dziś wiadomo, że mężczyzna prawdopodobnie zostanie na wolności. Lata spędzone w więzieniu dla Komendy były niezwykle trudne, wszystko za sprawą współwięźniów, którzy dla osadzonych za przestępstwa seksualne są wyjątkowo brutalni. Mężczyzna był bity, maltretowany do tego stopnia, że próbował targnąć się na swoje życie — o dziwo pomogli mu współwięźniowie i go uratowali.

Jeśli orzeczenie Sądu Najwyższego będzie wskazywało, że Komenda jest niewinny, wtedy mężczyzna będzie mógł się domagać odszkodowania. Zatem na jaką kwotę można liczyć? O tym rozmawiał Jan Kwietniewski z RadiaZet z Piotrem Kładocznym z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

— Myślę, że przy 18 latach to kilka milionów złotych to jest to, na co może realnie liczyć. Nie wiem, wszystko zależy od sądu. Nie chcę ferować wyroków zawczasu — zaznacza dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Czesław Kowalczyk, który dwa lata temu walczył o odszkodowanie za 12 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu otrzymał 2.5 miliona złotych zadośćuczynienia. Tomasz Komenda mógłby wtedy liczyć na około 3.7 miliona złotych.

Czy odszkodowanie może zaszkodzić?

Czytam o tym Komendzie i tak mi przyszło do głowy, że zmarnowali mu 18 lat a teraz rozgłos może mu jeszcze bardziej zaszkodzić. Był wiele lat sam i ciekawe ilu miał przyjaciół? Pewnie teraz nie będzie mógł się od nich opędzić, tym bardziej że będzie bogaty — mówi nam osoba zaangażowana w sprawę Arkadiusza Kraski, mężczyzny, w którego sprawie jest również bardzo dużo niewiadomych, a jeszcze więcej wskazuje na to, że tak jak Komenda jest niewinny.

Arkadiusz Kraska został skazany na dożywocie za zamordowanie dwóch mężczyzn, z czego jeden z nich był jego przyjacielem. Sama matka zamordowanego nie wierzy, że mógł to zrobić Arkadiusz i mówi — Arek jest niewinny.