Kapsuła „Sarco”- nowoczesny wynalazek w służbie eutanazji

0
966Holandia jest pierwszym krajem na świecie, która zalegalizowała eutanazję i tak od 1.04.2002 r. jest dostępna dla pacjentów, którzy cierpią i nie mają szans na wyleczenie z choroby. Zanim do tego doszło, toczyła się ideologiczna i religijna wojna na słowa. Dzisiaj ten etap Holendrzy mają już za sobą. Nikogo już nie dziwi, że w tym kraju na temat końca życia, mówi się w sposób rzeczowy, pragmatyczny i bez emocji.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go, w ten sposób pomożesz nam w rozwijaniu portalu. Dzięki!

Działacze na rzecz eutanazji ciągle pracują nad tym, aby była jak najbardziej dostępna dla ogółu społeczeństwa, modyfikując prawo, ciągle poszerzając krąg osób, które mogą z niej legalnie skorzystać. Prześcigają się również w pomysłach, aby ostatni etap życia człowiek mógł spędzić w jak najbardziej komfortowych warunkach, dlatego na targach pogrzebowych, jakie odbyły się w weekend w Amsterdamie, Australijczyk Philip Nitschke wraz z holenderskim projektantem Aleksandrem Banninka, zaprojektowali kapsułę o nazwie „Sarco” (skrót od sarkofagu). Jest to maszyna wydrukowana w na drukarce w technologi 3D, której zadaniem jest umożliwienie śmierci osobom, które chcą umrzeć.
Działanie maszyny jest bardzo proste. Po przejściu testów psychologicznych otrzymujemy kod, który trzeba wbić, a następnie naciskając przycisk, uruchamiamy kapsułę, która wypełnia się azotem, usuwając całkowicie tlen z powietrza. Działacz na rzecz eutanazji, Nitschke reklamując swój produkt, powiedział, że osoba, która zdecyduje się skorzystać z tego urządzenia, może poczuć trochę zawrotów głowy, ale szybko straci przytomność i umrze. Nitschke jest byłym lekarzem, a także prowadził kampanię za legalizacją eutanazji w Australii Północnej Exit International.
Wynalazca zapowiedział, że pierwszy gotowy do użytku „Sarco” dostarczy na rynek przed końcem roku. Udostępniony również zostanie sam projekt jako dokument do pobrania, aby każdy, kto będzie chciał go posiadać będzie miał możliwość wydrukować go w 3D.