Wenezuela. Ceny paliw wzrosną, aż 700-krotnie. Jaki jest tego powód?

0
469Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w piątkowym przemówieniu, że ceny paliw wzrosną 700-krotnie. Maduro, chce w ten sposób ograniczyć straty spowodowane nielegalnym wywozem paliw przez grupy przestępcze. Budżet Wenezueli ma przez to tracić rocznie przeszło 10 miliardów dolarów.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go, w ten sposób pomożesz nam w rozwijaniu portalu. Dzięki!

Wenezuela ma obecnie najtańsze paliwo na świecie. Za litr paliwa trzeba zapłacić 0,01 dolara, co w przeliczeniu na Polskiego złotego daje około 4 grosze za litr. Oprócz najtańszego paliwa Wenezuela może się również pochwalić jego największymi rezerwami. Teraz paliwo zdrożeje aż 700-krotnie.
– Za benzynę będzie się u nas płacić na stacjach paliwowych według cen międzynarodowych, aby położyć kres rabunkowi uprawianemu przez kolumbijskie mafie paliwowe, które ją wywożą z Wenezueli — zapowiedział prezydent.
Pomóc w walce z grupami przestępczymi mają nowoczesne dystrybutory instalowane na wenezuelskich stacjach paliw. Wiadomo, że dystrybutory zostaną sprowadzone z Chin. Maduro, już w tej sprawie odbył w zeszłym tygodniu rozmowy, będąc w Chinach.
Obywatele Wenezueli oprócz niewyobrażalnie niskich cen paliw mogą liczyć na kolejny przywilej, jakim są tzw. karty ojczyźniane. Karta daje dodatkową zniżkę przy zakupie paliw, ale sam Maduro zapowiedział, że w najbliższym czasie zniżki tego typu zostaną mocno zredukowane. Zaoszczędzone paliwo ma zwiększyć możliwości eksportowe Wenezueli tym samym podreperować budżet Wenezueli, która jest pogrążona w głębokim kryzysie.