Polskie bociany masowo giną w Bułgarii. Znaleziono ponad 1000 martwych ptaków

0
1118Czemu wiele bocianów nie wraca do Polski w następnym roku? Naukowcy z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współpracy z organizacją Farmland Ecology Group odkryli 130 martwych ptaków w okolicy miasta Burgas w Bułgarii. Naukowcy jednak zaznaczają, że to nie wszystkie ptaki, które zginęły w tamtych okolicach.

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go, w ten sposób pomożesz nam w rozwijaniu portalu. Dzięki!

Blisko połowa polskich bocianów, które są śledzone przez naukowców z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, nie dociera do Afryki. Naukowcy w celu śledzenia zwierząt wyposażyli je w nadajniki GPS. Sygnał z urządzeń zanikał w połowie drogi do ciepłych krajów.
Farmland Ecology Group opublikowała raport, z którego wynika, że z 54 bocianów wyposażonych w GPS jeden zginął z rąk myśliwych na Bliskim Wschodzie, cztery następne zostały upolowane przez drapieżne zwierzęta. 19 z nich zakończyło migrację w okolicach miasta Burgas.
Naukowcy wybrali się w miejsce, skąd dotarł ostatni sygnał GPS. Na miejscu okazało się, że tym miejscem jest wysypisko śmieciu u wybrzeża Morza Czarnego. Na miejscu oprócz 19 bocianów wyposażonych w nadajniki GPS przez Polskich Naukowców znaleziono również 111 innych. Badacze przypuszczają, że na terenie całego wysypiska może być przeszło 1000 ciał bocianów.
Naukowcy za wstępną przyczynę śmierci ptaków przyjmują porażenie prądem. W okolicach wysypiska znajduje się ok. 100 słupów wysokiego napięcia. Ptaki miał ginąć po kontakcie z linią wysokiego napięcia.