Wrocław: ciało wisielca wisiało na drzewie przez 13-lat. To pierwszy taki przypadek na świecie

0
1323

Naukowcy z Wrocławia nie mają wątpliwości, to pierwszy taki przypadek na świecie i to z dwóch powodów. Pierwszy, że ciało przez 13-lat wisiało na świerku wśród korony drzew, a pomimo rozkładu nie doszło do fragmentacji. Drugi powód? Szkielet samobójcy posłużył jako gniazdo dla pszczół, os i wiewiórki.

Na ciało natrafiono w 2016 roku, znajdowało się ponad 25 metrów nad ziemią w koronie drzew, dlatego też ciało wisielca pozostawało przez wiele lat niezauważone. Śledczy wstępnie przyjęli samobójstwo jako przyczynę śmierci, a czas, w jakim je popełniono, określają na 2003 rok.
Kiedy ciało znajdowało się w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zainteresowali się nim naukowcy. Odkryli oni bowiem, że szkielet posłużył wielu owadom za dom, między innymi osie zwyczajnej, pszczole miodnej czy znacznie większej wiewiórce pospolitej. Efekt pracy polskich naukowców został przedstawiony na łamach prestiżowego pisma „Forensic Science International”.
– Wyjątkowość naszego odkrycia polega na tym, że nikt wcześniej przed nami nie miał okazji opisać takiego przypadku gniazdowania tych gatunków zwierząt we wnętrzu zwłok ludzkich – czytamy na stronie Polsat News wypowiedź dr inż. Marcina Kadeja z Instytutu Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nie bez znaczenia dla zwłok był fakt, że znajdowały się one wysoko nad ziemią. Okazuje się bowiem, że zachowały się bez fragmentacji dzięki braku styczności z padlinożercami i drapieżnikami. Nogi denata miały na sobie dwie pary spodni, co uchroniło szkielet kostny przed rozpadem.

Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie w całości materiałów bez zgody autora zabronione. Wszystkie materiały prasowe znajdujące się na portalu www.sledczy24.pl są własnością portalu www.sledczy24.pl z siedzibą w 31-044 Kraków ul. Grodzka 42/1, zarejestrowanego w Wydziale I Cywilnym Sadu Okręgowego w Częstochowie pod sygn. akt I Ns Rej Pr 36/17.