9 i 11-latek poddani eutanazji w Belgii. „Uważam, że zrobiliśmy dobrze”

0
849
?????????????????????????????????????????

Kiedy ich rówieśnicy bawili się i spędzali czas w gronie przyjaciół, oddając się letnim zabawom to dwóch 9 i 11-latków było przygotowywanych do poddania eutanazji. Obaj byli nieuleczalnie chorzy.

Prawo Belgijskie po zmianie w 2014 roku zapisu o eutanazji dopuszcza możliwość poddania eutanazji dzieci, jeśli tylko ono sobie tego zażyczy, a rodzic nie wniesie oficjalnego sprzeciwu do decyzji dziecka. W takim przypadku dziecko zostaje poddane eutanazji. Mimo że od zmiany przepisów minęły przeszło 4 lata, nikt jeszcze nie odważył się na skorzystanie z prawa.
Dopiero rodzice dwójki chłopców w wieku 9 i 11 lat podzielili decyzję swoich dzieci o eutanazji. Chłopcy byli nieuleczalnie chorzy. Młodszy miał raka mózgu, a starszy cierpiał na mukowiscydozę.
Luc Proot, członek komisji zajmującej się eutanazją, przyznał, że widział cierpienie dzieci. – Widziałem, że nie dają sobie rady. Uważam, że zrobiliśmy dobrze — powiedział.
Łącznie od 2016 do 2017 roku w Belgii dokonano 4337 eutanazji. W większości były to osoby chore na raka i przede wszystkim pełnoletnie.

Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie w całości materiałów bez zgody autora zabronione. Wszystkie materiały prasowe znajdujące się na portalu www.sledczy24.pl są własnością portalu www.sledczy24.pl z siedzibą w 31-044 Kraków ul. Grodzka 42/1, zarejestrowanego w Wydziale I Cywilnym Sadu Okręgowego w Częstochowie pod sygn. akt I Ns Rej Pr 36/17.