Smutne wiadomości z kopalni Zofiówka. Mikrofon nie zarejestrował oznak życia za gruzowiskiem

0
612

Specjalny mikrofon, który został wpuszczony w wywiert przez ratowników w kopalni Zofiówka, nie zarejestrował żadnych dźwięków wskazujących, że za gruzowiskiem mogą znajdujdować się żywi górnicy.

Mikrofon został wpuszczony w specjalny 100 metrowy wywiert, który prowadzi do miejsca, w którym zdaniem ratowników mogą znajdować się żywi górnicy. Mikrofon niestety nie zarejestrował, żadnych innych dźwięków oprócz szumu wody.
„Urządzenie zostało opuszczone otworem do chodnika H-10, jednak nie zarejestrowało żadnych sygnałów oprócz szumu wody” – przekazał po południu Tomasz Siemieniec z JSW.
Szum wody pochodzi z rozlewiska wodnego znajdującego się w zagłębieniu zasypanego chodnika. Obecnie na dół jest transportowana kolejna pompa, która ma pomóc w wypompowaniu wody z rozlewiska i umożliwić sprawne dotarcie do zasypanych.
Na miejscu pracuje już pompa na sprężone powietrze, lecz jej wydajność nie jest wystarczająca do wypompowywania zgromadzonej wody wraz z wodą, która napływa cały czas do zagłębienia. W celu zwiększenia wydajność, na dół jest transportowana pompa elektryczna. Transport pompy odbywa się w częściach i dopiero na dole zostanie złożona i uruchomiona, jeśli pozwolą na to warunki. Na miejscu akcji ratowniczej jest wysokie stężenie metanu, który nawet przy najmniejszej iskrze z pompy elektrycznej może doprowadzić do wybuchu wtórnego.

Kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie w całości materiałów bez zgody autora zabronione. Wszystkie materiały prasowe znajdujące się na portalu www.sledczy24.pl są własnością portalu www.sledczy24.pl z siedzibą w 31-044 Kraków ul. Grodzka 42/1, zarejestrowanego w Wydziale I Cywilnym Sadu Okręgowego w Częstochowie pod sygn. akt I Ns Rej Pr 36/17.