11-latek zgwałcił swoją 9-letnią koleżankę. Nie odpowie za to przed sądem?

0
1109
12 11 2011 LUBLIN PRZEDSZKOLE LALKA FOT WOJCIECH NIESPIALOWSKI

11-latek zgwałcił swoją 9-letnią koleżankę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że chłopiec nie zostanie ukarany. Zgodnie z Irlandzkim prawem osoby do 12 roku życia przeważnie nie odpowiadają za popełnione przestępstwa przed sądem.

Irlandzcy policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie gwałtu na 9-latce. Napaści seksualnej w prowincji Leinster miał dokonać 11-letni znajomy dziewczynki. Dzieci znały się, ale nie były parą – podaje „The Irish Time”.

Na pomoc dziewczynce ruszyła sąsiadka, która zabrała ją do domu i zawiadomiła o wszystkim rodziców dwójki dzieci. Z uwagi na delikatny charakter sprawy i dobro dziewczynki policja nie chce udzielać mediom szczegółów śledztwa.

Według irlandzkiego prawa współżycie z dzieckiem poniżej 16. roku życia jest uznawane za gwałt. Nie ma znaczenia, czy stosunek odbył się za przyzwoleniem, czy też nie. Zdaniem Irlandczyków dziecko nie może wyrazić zgody na kontakt seksualny.

Większość tego typu przypadków jest zamiatana pod dywan. 12 lat temu podniesiono w Irlandii wiek, w którym dzieci są pociągane do odpowiedzialności karnej. Wcześniej było to 7, a od czasu wprowadzenia nowego prawa jest to 12 lat. Dzieciom poniżej 12 roku życia można przedstawić jednak zarzuty kryminalne w przypadku poważnych przestępstw. Wśród nich jest m.in. gwałt.

Źródło: O2.pl